Управління багатоквартирним будинком
1. Визначення терміну "багатоквартирний будинок»?
Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (надалі – Закон) визначені особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, врегульовано правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного
будинку щодо його утримання та управління.
Відповідно до статті 1 Закону багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об’єктами нерухомого майна. Співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку. Управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
2. Форми управління багатоквартирним будинком?
1. Самостійне управління багатоквартирним будинком співвласниками. Така форма управління передбачає можливість управляти будинком без створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Цей варіант управління може бути рекомендований для малоквартирних будинків (3–5 квартир), де власники самостійно можуть утримувати свій будинок та прибудинкову територію в належному стані.
2. Управління багатоквартирним будинком управителем. Ця форма передбачає управління будинком на підставі договору про надання послуг з визначеним управителем.
3. Управління багатоквартирним будинком об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку. Ця форма передбачає, що співвласники для більш ефективного управління своїм будинком та прибудинковою територією створюють ОСББ – орган для прийняття колективних рішень.
Ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
3. Якщо укладено договір на УБПТ, чи потрібно переукладати договір на послугу з управління багатоквартирним будинком (далі УББ)?
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено послугу з управління багатоквартирним будинком. Співвласники багатоквартирного будинку зобов’язані прийняти рішення та укласти відповідний договір з виконавцем послуги. Порядок прийняття рішення співвласниками прописаний в Законі України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Згідно п. 3 розділу VI Закону «Про житлово-комунальні послуги» раніше укладені договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (на підставі яких наразі здійснюється обслуговування комунальними підприємствами «Керуючими компаніями» 10 районів міста Києва та нараховується плата за надані послуги) зберігають чинність до дати набрання чинності договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
4. Що включає в себе послуга з управління?
Утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо (Постанова КМУ «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком» та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком №712 від 05.09.2018).