Вузол комерційного обліку (будинковий лічильник)
1. Що таке вузол комерційного обліку (ВКО)?
Вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі (будинковий лічильник). Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
2. Чи обов’язково в будинку встановлювати вузол комерційного обліку?
Так, обов’язково. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг.
Оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
3. Хто оснащує будинок вузлом комерційного обліку?
Відповідно до ст. 3. Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузол комерційного обліку може встановлюватися:
- власником (співвласниками) будинку самостійно та за власний кошт. Такі кошти відшкодовуються оператором зовнішніх інженерних мереж споживачам відповідних комунальних послуг шляхом зарахування їх у рахунок майбутніх платежів за послуги;
- оператором зовнішніх інженерних мереж, витрати на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку води та теплової енергії включаються до складу тарифів на теплову енергію та відповідні комунальні послуги.
*Органи місцевого самоврядування згідно із затвердженими відповідно до законодавства програмами можуть приймати рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на оснащення вузлами комерційного обліку будівель, які на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж, а також на забезпечення охорони вузлів комерційного обліку.
Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Порядку оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, затвердженого Наказом Мінрегіону №206 від 09.08.2018,
оператор зовнішніх інженерних мереж повідомляє про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку.
Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку має право повідомити оператора зовнішніх інженерних мереж у спосіб, зазначений в повідомленні про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку, про (за своїм вибором):
- згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;
- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку, у тому числі встановити вузол (вузли) комерційного обліку, придбаний(і) власником (співвласниками);
- намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.
4. Хто відповідає за збереження і цілісність вузлів комерційного обліку?
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» відповідальність за збереження і цілісність вузлів комерційного обліку покладається на власника (співвласників) будівлі (її частини), в якій вони встановлені, або за договором на визначену власником (співвласниками) іншу особу.
5. Споживач бажає бути присутнім при знятті показників будинкового приладу облік?
Для подання заявки на присутність при знятті показань вузла комерційного обліку (будинкового лічильника) пропонуємо звернутися будь-яким із зручних каналів зв’язку.
Усі контакти на сторінці "Наші сервіси".
6. Споживач подавав заявку на присутність при знятті показань будинкового лічильника, його не запросили. Чому?
Відповідно до п. 2 статті 11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі якщо зняття показань вузлів обліку, а також приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюється виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, за допомогою систем дистанційного зняття показань, таке зняття може здійснюватися без присутності споживача або його представника.